Časté dotazy

Kola, pneu a příslušenství

Pneu, neboli pneumatiky, letní pneu, zimní pneu, celoroční pneu, alu kola, neboli wheels, litá kola, elektrony, alu disky, hliníková kola, alukola, wheel, al kola jsou speciální díly, které tvoří nutnou součást každého auta a elektromobilu. Pneumatiky a alu kola se montují dohromady v odborném servisu. Aluventilky, ventilky, šrouby, matky, středicí kroužky jsou příslušenstvím alu kola.

Jiný počet šroubů? Obrázek alu kola je ilustrační.

Obrázky elektronů jsou pouze ilustrační. Alu kola (litá kola, elektrony, wheels, alu disky) jsou obvykle nafocena pouze v jedné rozteči, ale dělají se ve více variantách i jiném počtu děr. Alu kola konfigurátor tedy doporučil alu kola správně

Ceny jsou včetně DPH

Ano, všechny ceny na tomto webu již obsahují 21 % DPH.

Nemusím dodržovat rozměr kol, uvedený v TP? Nemusím!

Ano. Je možno použít i jiné velikosti a parametry kol, než doporučuje výrobce vozidla nebo elektromobilu! Záruka na vozidlo tím není v žádném případě dotčena a není třeba souhlas výrobce vozidla. Každá přijatá objednávka je ještě jednou pečlivě kontrolována našimi techniky.

Zápis kol do technického průkazu

Chcete si koupit elektrony (litá kola, alu kola, wheels, alu disky) jiného rozměru, než doporučuje výrobce vozidla? Záruka na auto tím není v žádném případě dotčena a není třeba souhlas výrobce vozidla. Nový rozměr kol si můžete nechat zapsat do technického průkazu s pomocí tzv. Typového listu.

Typový list

Papír, rozsahu jedné strany A4, na kterém je uveden konkrétní prodávaný typ alu kola, typ vozu pro který je určen, doporučené velikosti pneu a číslo schválení. Musí být potvrzený dovozcem zaregistrovaným na MDČR a prodejcem.

Kdy není třeba mít typový list?

Pokud již máte příslušný rozměr kola a pneu zapsaný v TP a nové elektrony mají české (příp. evropské) schválení, v takovém případě Typový list, TÜV protokol ani kontrolu na STK nepotřebujete.

Typový list na elektrony koupené jinde? Většinou to nejde.

Lze vystavit typový list na elektrony (litá kola, alu kola, wheels, al kola) zakoupená jinde (u jiné firmy, v minulosti nebo z druhé ruky)? Bohužel ne. Typový list lze vystavit na požádání pouze při prodeji a pouze na konkrétní sadu kol, kde je naše firma dovozcem, případně prodejcem.

Co je třeba pro zápis kol do tech. průkazu?

Potvrzení o kontrole technikem typu "K" (= technikem na kterékoliv stanici STK). Technik na STK porovná elektrony (litá kola, alu kola, wheels, alu disky) na autě s Typovým listem. Překlad protokolu TÜV (v praxi se obvykle se na dopravním inspektorátu nepožaduje). Stáhněte si Překlad vzoru schválení KBA (ABE) XXX. Německý protokol TÜV o zkoušce na konkrétní typ vozu. Dodáváme jej spolu s Typovým listem. Typový list, potvrzený autorizovaným dovozcem zaregistrovaným na MDČR a potvrzený prodejcem. Naše firma je autorizovaným dovozcem a prodejcem, zaregistrovaným na MDČR.

Možné komplikace zápisu do TP

K některým německým značkám kol zatím nelze Typový list vydat, protože výrobce litých kol sice má evropské schválení KBA, platné i pro ČR, ale ještě neposkytl souhlas se zřízením Typových listů - je to proto, že Typové listy jsou český vynález, který výrobci kol neznají. K některým typům aut neexistuje německý protokol TÜV, protože jsou např. staršího roku výroby nebo v Německu neexistují (např. Renault Thalia)

Jiné způsoby zápisu do TP než typový list? Je to drahé.

Jedinou možností je otestovat alu kola přímo na Vašem autě, na zkušebně DEKRA nebo TÜV Süd v Praze, za poplatek v řádu tisíců Kč.

Posíláte v Česku se slevou?

Zásilková služba litých kol po celém území ČR je se slevou při platbě předem bankovním převodem, kromě drobných zásilek. Možno zaslat na jakoukoliv adresu v Česku.

Posíláte na Slovensko a do zahraničí? Ano.

Ano. Slovensko 9-50 EUR. Německo a Rakousko 9.90 EUR/sada. Objednávka musí být on-line přes naše www stránky! Je možno platit kartou, převodem na náš slovenský účet nebo na dobírku. Způsob si sami zvolíte a všechny potřebné údaje Vám přijdou mailem.

Zahraniční plátce DPH? Dostanete fakturu bez daně.

V objednávce uveďte DIČ (VAT) a zvolte si platbu předem, převodem na účet. V e-mailu, který Vám zašle automat po dokončení objednávky je uvedena také částka bez DPH.

Barvy alu kola

stříbrný klasická stříbrná barva (většinou vhodná i pro zimní provoz)
GunMetal speciální barva s kovovým odleskem. (vhodná i pro zimní provoz).
HyperBlack vysoce lesklý lak na černém nebo tmavém podkladu. U kola se lakuje pouze přední strana. Výsledná barva - tmavší velmi lesklá stříbrná.
HyperSilver vysoce lesklý lak na stříbrném nebo šedém podkladu. U kola se lakuje pouze přední strana. Výsledná barva - velmi lesklá stříbrná.
leštěný límec klasická stříbrná barva + leštěný límec (nelze pro zimní provoz)
kompletně leštěný celá přední strana leštěná (nelze pro zimní provoz)
chrom chromovaný povrch kola. Náchylné k poškození. (ne pro zimní provoz)

Co je ET?

Tzv. "zális" neboli „ET“ (z něm. Einpresstiefe) je vzdálenost mezi rovinou procházející středem disku a dosedací plochou disku. Udává se v milimetrech. ET může být i záporné číslo. Čím nižší ET, tím kola vystupují více z blatníku. Čím vyšší ET, tím jsou elektrony více schované v blatníku. U každého vozidla nebo elektromobilu je hodnota ET jiná.

Na jedno auto nebo elektromobil je možno použít různé hodnoty ET.

Pro určení vhodných kol Vám slouží náš Alu kola konfigurátor. Náš konfigurátor Vám doporučí elektrony (litá kola, alu kola), která je možno použít bez úprav blatníků a také tuningová kola, která již úpravu blatníků vyžadují.

Jsou v ceně šrouby/matky a pokličky?

Pokud nejde o přesně vrtaná kola, šrouby/matky jsou již zahrnuty v ceně a jsou součástí dodávky. Pokličky s logem výrobce kol jsou již v ceně. Výjimkou jsou středové "kalíšky" u off-roadových elektronů. Při objednávce takových kol Vás budeme kontaktovat, jestli chcete off-road kola s "kalíšky" nebo bez nich.

Změna rozteče? Použijte šrouby na změnu rozteče.

Někteří výrobci litých kol (např. AEZ) nevyrábějí netypické rozteče šroubů (třeba 5/110 aj.) a používají tzv. šrouby na změnu rozteče, které mají pohyblivou hlavu. Tato úprava má stejnou pevnost, jako běžné šrouby, a je homologována.

Co jsou adaptéry? Podložky pod kola s homologací.

K ceně některých litých kol (např. Ronal) je třeba pro určité typy vozů připočítat cenu za tzv. adaptéry, neboli podložky pod litá kola. Někteří výrobci elektronů totiž nevyrábí kola s nízkým ET a pro snížení ET dodávají adaptéry. Ty obvykle nejsou započteny v ceně kol a platí se navíc.

Jaký rozměr pneu mám použít?

U originálních rozměrů pneu je třeba řídit se technickým průkazem. U alternativních rozměrů ráfku Vám náš konfigurátor doporučí správnou velikost pneumatik, a to dle Vámi zvoleného kola na auto i elektromobil.

Jak můžu zaplatit?

Na dobírku v hotovosti při převzetí zboží od přepravní služby (kdekoliv v ČR)
Kartou online, při nákupu přes internet
Převodem předem, převodem nebo vložením peněz na náš účet
V hotovosti při osobním převzetí zboží v Rokycanech, u DMCompany a.s.
Zálohou na exkluzivní zboží, vyráběné nebo upravené na míru je vyžadována 30%-50% záloha

Obouváte pneu na kola? Nechte si zaslat komplet se slevou!

V našem servisu v Rokycanech máme špičkové stroje a myčku na alu kola. Jste vítáni i se zbožím zakoupeným jinde. Cena za montáž pneu od 996 Kč. Pneu Vám můžeme nazout i poslat!

Jak a kdy mi přijde zboží?

Dodací termíny jsou nezávazné a jsou uvedeny u každého zboží. Jedná se o nejbližší možné termíny, kdy je možno litá kola dovézt od jednotlivých světových výrobců, pokud jsou kola vyrobena. Dodací termíny pneu jsou obvykle 2-12 dní. Přesné dodací lhůty u konkrétního zboží Vám rádi sdělíme na požádání.